10 sposobów, żeby pomóc dziecku nie pić.

1. Rozmawiaj z dzieckiem o alkoholu i i innych używkach.
Sprawdź, czy na pewno rozumie niebezpieczeństwa i problemy z tym związane. Nie strasz i nie "truj" - po prostu przekaż dziecku obiektywne informacje na temat alkoholu i mechanizmu uzależnienia się.

2. Naucz się naprawdę wysłuchiwać w swoje dziecko.
Mówienie to tylko połowa sukcesu. Musisz umieć słuchać i wiedzieć, kiedy dziecko tego potrzebuje. Kiedy mówi o ważnych dla siebie rzeczach - staraj się przyjąć jego perspektywę widzenia świata, próbuj je zrozumieć, a nie pouczać.

3. Pomóż dziecku dobrze czuć się ze sobą.
Nastolatki są często niepewne siebie. Bardzo ważne jest dla nich, gdy wiedzą, że rodzice im ufają, wierzą w ich wartość, doceniają ich umiejętności, liczą się z ich zdaniem. Po prostu: w odpowiednich momentach chwal dziecko, okazuj mu swój podziw i aprobatę, bierz pod uwagę jego opinie i decyzje.

4. Pomóż dziecku zbudować jasny system wartości.
Silny system wartości, jasne poczucie, co jest dobre, a co złe, da dziecku odwagę podejmowania samodzielnych decyzji na podstawie własnego zdania, a nie presji kolegów.

5. Bądź dobrym modelem i przykładem.
Dzieci dobrze znają Twoje obyczaje i postawy wobec alkoholu - ich nie da się łatwo oszukać. Pamiętaj, że jeśli Ty sam masz problemy z piciem, Twoje dziecko ma większą szansę, aby mieć podobne kłopoty.

6. Pomóż dziecku radzić sobie w sytuacjach nacisku ze strony kolegów.
Dzieci, zwłaszcza te, które uczono, że należy być zawsze miłym i sympatycznym, mogą mieć trudności w opieraniu się naciskom otoczenia. Kłopoty z podejmowaniem niepopularnych decyzji będą miały także te dzieci, dla których rówieśnicy są podstawowym punktem oparcia i odniesienia.

7. Ustal jasne zasady dotyczące alkoholu i narkotyków.
Obowiązujące w Waszym domu zasady powinny być jasne i spójne. Powiedz dzieciom, że nie wolno im pić, palić, zażywać narkotyków oraz robić innych rzeczy, na które się nie zgadzasz. Niech znają też dobrze konsekwencje łamania tych reguł. Konsekwencje te powinny być dostosowane do wieku i wrażliwości dziecka i nie mogą naruszać jego godności.

8. Zachęcaj dziecko do rzeczy zdrowych i twórczych.
Czy Twoje dzieci mają dostatecznie dużo dobrych propozycji w życiu? Zorganizuj im coś ciekawego, zachęć do sportu, jakiegoś hobby, zajęć pozaszkolnych - czegokolwiek, co może im sprawić frajdę. Najlepiej, jeśli sam będziesz coś z nimi robił.

9. Porozmawiaj z rodzicami innych dzieci.
Wszyscy przechodzą przez to samo, co Ty. Pogadaj z sąsiadami, rodzicami innych dzieci z Twojego otoczenia. Gdy syn czy córka wybiera się z kolegami na imprezę (np. urodziny), upewnij się, czy będzie tam jakaś osoba dorosła (dotyczy to dzieci młodszych) i czy nie będzie żadnego alkoholu.

10. Wiedz, jak postąpić, gdy coś podejrzewasz.
Naucz się rozpoznawać sygnały ostrzegawcze świadczące o tym, że Twoje dziecko zaczęło "eksperymenty" z alkoholem i dowiedz się, do kogo możesz zwrócić się o pomoc.

 

Alicja Pacewicz - "Jak pomóc dziecku nie pić", PARPA, Warszawa

Kontakt

Szkoła Podstawowa im. rtm. Witolda Pileckiego

Zakrzów 131

34-145 Stronie

tel./fax 33 879 74 87

e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

www.gimzakrzow.iap.pl

Scroll to top