Nie zmógł go Auschwitz

Witold Pilecki (1901-1948)

przede wszystkim przedostał się do obozu Auschwitz (22 września 1940), aby tam zorganizować ruch oporu. Pilecki uciekł (27 kwietnia 1943 roku) wraz z dwoma towarzyszami i dalej działał w konspiracji.

Po wojnie komuniści miesiącami rozpracowywali grupę rotmistrza. Oni aresztowali jej członków. Od samego początku poddali ich brutalnemu śledztwu. Zorganizowali pod nadzorem bezpieki pokazowy proces. I to oni na podstawie sfingowanych zarzutów skazali bohatera Polski Podziemnej – Żołnierza Niezłomnego na karę śmierci. A następnie wyrok ten wykonali, strzałem w tył głowy.

Rotmistrz Pilecki po latach „zamilczania" wraca do pamięci zbiorowej Polaków, i to w sposób szczególny, bo wszystkie rocznice z nim związane – przede wszystkim data urodzin (13 maja) i tragicznej śmierci (25 maja) są wyjątkowo godnie i tłumnie obchodzone. Coraz częściej przez młodzież.

25 maja 2017 roku zakrzowscy gimnazjaliści po raz kolejny uczcili pamięć bohaterskiego rotmistrza poprzez udział w uroczystym biało-czerwonym patriotycznym V Zakrzowskim Marszu Rotmistrza Pileckiego. Po mszy św. pod tablicą upamiętniającą poległych żołnierzy złożono kwiaty i zapalono znicze. W szkole odbyła się akademia ku czci bohaterskiego Patrona, odczytano Apel Poległych i Pomordowanych.

W tym dniu w czasie uroczystości rozstrzygnięto również I Konkurs Piosenki Żołnierskiej, w którym wystartowały zespoły z poszczególnych klas i soliści. Werdykt wydała publiczność.

Rotmistrz Witold Pilecki od 26 października 2009 roku jest Patronem Gimnazjum w Zakrzowie. (RS)

 

Kontakt

Szkoła Podstawowa im. rtm. Witolda Pileckiego

Zakrzów 131

34-145 Stronie

tel./fax 33 879 74 87

e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

www.gimzakrzow.iap.pl

Scroll to top