Są takie miejsca w Polsce, które odwiedzić powinien każdy. Jednym z nich jest Muzeum Auschwitz-Birkenau, nieme świadectwo zbrodni hitlerowskich z czasu II wojny światowej, w którym przebywał także nasz Patron - Rotmistrz Witold Pilecki - tworząc siatkę oporu wewnątrz obozu.

12 czerwca o godzinie 8.00 klasy II pod opieką wychowawców: p. Mariusza Tatara, p. Izabelli Czaickiej-Mrowiec, p. Eweliny Kobylańskiej oraz p. Renaty Szafraniec i p. Sylwii Jamróz wyruszyły do Oświęcimia.

Na miejscu, o godz. 9.30 przewodnik wręczyła zwiedzającym słuchawki i zapoznała ich z zasadami panującymi na terenie muzeum, będącego - jak się wyraziła - „wielkim cmentarzem'.

Klimat tego miejsca uczniowie poczuli już na samym początku, tuż po przekroczeniu bramy z cynicznym hasłem „Arbeit macht frei", co po polsku oznacza „Praca czyni wolnym".

- Przewodnik rozpoczęła od kilku zdań na temat powstania obozu w Oświęcimiu. Później etapami kontynuowaliśmy zwiedzanie najważniejszych miejsc w Auschwitz. Było to dla nas szokujące przeżycie, przez co wszyscy zachowywali się stosownie do sytuacji. Wydarzenia, które się tu odgrywały były dla nas niewyobrażalne. Auschwitz nie było nam wcześniej obce, ponieważ patron naszej szkoły Witold Pilecki jest z nim ściśle związany. Spośród milionów więźniów nie był nam również obcy Maksymilian Maria Kolbe, jednak obecność tam, na miejscu wstrząsnęła nami, każdym z osobna - wspomina Karolina Bąk z klasy IIB.

Jednym z punktów na trasie zwiedzania muzeum była „ściana śmierci", pod którą gimnazjaliści zapalili symbolicznego znicza. Następnie przejechali do położonej opodal miejscowości Brzezinka, by zobaczyć inną część obozu. Birkenau w porównaniu do Auschwitz miało ze 17 razy większą powierzchnię. Nie zostało tu za dużo budynków, gdyż część drewnianych została spalona, a ceglane rozebrane. Zwiedzający poznali jednak przeznaczenie nielicznych, które pozostały.

W miejscu, gdzie kończyły się tory, ustawiono dziś dużych rozmiarów kamienny pomnik z tablicami w językach, jakimi posługiwali się przebywający w Oświęcimiu więźniowie. Ma on upamiętniać tysiące ofiar oświęcimskiego piekła.

Po zakończonym zwiedzaniu ostatnim punktem wizyty był film o życiu w obozie. Trudno opisać go słowami. Najlepiej jest to samemu zobaczyć.

Zuzanna Łazorko (IIB)

 

Kontakt

Gimnazjum im. rtm. Witolda Pileckiego

Zakrzów 131

34-145 Stronie

tel./fax 33 879 74 87

e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

www.gimzakrzow.iap.pl

Scroll to top