Certyfikat "Chronimy dzieci"Dnia 22 marca 2016r. Gimnazjum im. rtm. Witolda Pileckiego w Zakrzowie otrzymało Certyfikat "CHRONIMY DZIECI" przyznawany placówkom realizującym Politykę ochrony dzieci przed krzywdzeniem. To ogólnopolski program certyfikowania placówek edukacyjnych realizujących politykę ochrony dzieci przed przemocą. W ramach Rządowego programu na lata 2014-2016 „Bezpieczna i przyjazna szkoła" realizowany przez Fundację Dzieci Niczyje we współpracy z Ministerstwem Edukacji Narodowej, wojewódzkimi kuratoriami oświaty, wieloma partnerskimi organizacjami i instytucjami w całej Polsce oraz Fundacją Orange wspierającą działania na rzecz bezpieczeństwa dzieci w Internecie.

Działania na rzecz uzyskania certyfikatu podjęliśmy w październiku 2015r. Wszystkie opracowane do tej pory procedury zostały ujęte w jedną całość, pracownicy szkoły zostali przeszkoleni, rodzice i uczniowie poinformowani. I tak ruszyła machina starań- bo czemu nie- skoro zawsze robimy wszystko, aby chronić nasze dzieci. Kosztowało to trochę czasu i pewnych modyfikacji, ale było warto!

Posiadanie certyfikatu "Chronimy Dzieci" oznacza, że placówka, która go posiada spełnia następujące standardy ochrony dzieci:

Standard 1. Placówka ustanowiła i wprowadziła w życie Politykę Ochrony Dzieci przed krzywdzeniem i zapewnia im bezpieczeństwo.

Standard 2. Placówka monitoruje swoich pracowników w celu zapobiegania krzywdzeniu dzieci.

Standard 3. Placówka zapewnia swoim pracownikom edukację w zakresie ochrony dzieci przed krzywdzeniem i pomocy dzieciom w sytuacji zagrożenia.

Standard 4. Placówka oferuje rodzicom/opiekunom edukację w zakresie wychowania dzieci bez przemocy oraz ochrony ich przed przemocą i wykorzystywaniem.

Standard 5. Placówka oferuje dzieciom edukację w zakresie praw dziecka oraz ochrony przed zagrożeniem przemocą i i wykorzystywaniem.

Standard 6. Placówka monitoruje i okresowo weryfikuje zgodność prowadzonych działań z przyjętymi zasadami ochrony dzieci.

Standardy ochrony dzieci to zbiór zasad, które pomagają tworzyć bezpieczne i przyjazne środowisko w placówkach działających na rzecz dzieci. W placówce, która spełnia standardy ochrony dzieci m.in. nie pracują osoby mogące zagrażać bezpieczeństwu dziecka. Wszyscy pracownicy wiedzą, jak rozpoznawać symptomy krzywdzenia dziecka, a także jak interweniować w przypadkach podejrzenia, że dziecko jest ofiarą przemocy w szkole lub w rodzinie. Zgodnie ze standardami wszystkie dzieci w placówce uczą się, jak unikać zagrożeń w kontaktach z dorosłymi, rówieśnikami w realnym świecie i w Internecie oraz gdzie szukać pomocy w trudnych sytuacjach życiowych. Rodzice natomiast dowiadują się, jak wychowywać dziecko bez przemocy i przekazywać mu zasady bezpieczeństwa.

Na chwilę obecną poza naszym Gimnazjum Certyfikat "Chronimy Dzieci" posiada jedynie 10 innych gimnazjów z całej Polski.

Sylwia Jamróz

Certyfikat "CHRONIMY DZIECI"
 


 

Informacje o programie dostepne są na stronie "CHRONIMY DZIECI".

 

 

Kontakt

Szkoła Podstawowa im. rtm. Witolda Pileckiego

Zakrzów 131

34-145 Stronie

tel./fax 33 879 74 87

e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

www.gimzakrzow.iap.pl

Scroll to top