Po raz pierwszy, drugi...

15. edycja konkursu PRIMUS INTER PARES rozstrzygnięta.

Prestiżowa „dziesiątka" wyłoniona

Gala prymusów w zakrzowskim „Pileckim" jest marką sama w sobie, spełnieniem marzeń uczniów, którzy nie wyrośli jeszcze z okrągłości i rumieńców dzieciństwa,... o sukcesie i zwycięstwie. Chętnie pokazują się tutaj przedstawiciele stryszowskiego samorządu. Wśród gości: przewodniczący Rady Gminy Stryszów Paweł Żmija, skarbnik z UG w Stryszowie Maria Studnicka. Są wyróżnieni uczniowie – dobre dzieciaki, które nie mają przewrócone w głowach, ich rodzice oraz wychowawcy. W tym roku w gronie dziesięciu nagrodzonych gimnazjalistów znalazła się trójka debiutantów: Joanna Kurek, Dominika Prochownik, Tomasz Gębala.

Złota Dziesiątka Szkoły w roku szkolnym 2014/2015
1. Karol Talaga III c – śr. 5,36, finalista konkursów przedmiotowych z geografii i matematyki
2. Emilia Herok III a – śr. 5,29, finalistka konkursów przedmiotowych z języka niemieckiego i języka polskiego
3. Joanna Kurek I c – śr. 5,14
4. Michał Makówka II d – śr. 5,13
5. Dominika Prochownik I c – śr. 5,07
6. Anita Łabędź II a – śr. 5,0
7. Dominika Kowalczyk II d – śr. 5,0
8. Marta Wiewióra III a śr. 5,0
9. Tomasz Gębala III b śr. 5,0
10. Daria Maj III c śr. 5,0
oraz
• Damian Zapalski III c – finalista konkursu tematycznego z informatyki.

Wydarzenie co roku na wiosnę przyciąga gości. Ta uroczystość ma niebagatelne znaczenie dla Gimnazjum w Zakrzowie. Ale najpierw jest przedstawienie, które tradycyjnie przygotowuje koło teatralne i które jest zwieńczeniem półrocznej pracy nie tylko nad manierami młodych aktorów, ale nad tym, co najważniejsze pięknem teatru... Na Naszej Gimnazjalnej Scenie goście mogą rokrocznie zobaczyć ważne dramaty. Tym razem twórcy wybrali fascynującego Ibsena – I akt utworu Nora (Dom lalki).

Objuczona świątecznymi zakupami Nora przychodzi do domu, w którym panuje radosny nastrój. Wszystko zaczyna układać się jak najlepiej. Jej mąż, Torwald Helmer, objął właśnie posadę dyrektora Banku Akcyjnego, co znacząco wpłynie na poprawę sytuacji materialnej rodziny. Rozmowę małżonków o świątecznych przygotowaniach i związanych z nimi wydatkach przerywa przybycie nieoczekiwanego gościa...

Henrik Ibsen
Nora (Dom lalki)

Osoby

Torwald Helmer: Robert Ryba
Nora, jego żona: Natalia Mirocha
Dr Rank: Paweł Stawowy
Krystyna Linde: Klaudia Małusecka
Krogstad, adwokat: Tomasz Pilch
Troje małych dzieci Helmerów: Paweł Leśniak, Marcelina Chodnik, Adrian Łypik
Marianna, niania: Marta Wiewióra
Helena, służąca: Anita Łabędź
Posłaniec: Michał Franik

Realistyczne dzieła Ibsena mają charakter demaskatorski. W dramatach „Dom lalki" i „Hedda Gabler" komentował rzeczywistość i atakował fałszywą moralność. Był zwolennikiem równouprawnienia. Kobiety zaczynały odgrywać coraz ważniejszą rolę w społeczeństwie. Ibsen lubił silne żeńskie charaktery. Żona opiekowała się Ibsenem, zarządzała jego czasem. O 900 rano musiał zasiąść przy biurku, by rozpocząć pracę. Przerwę miał o 1130, szli wtedy do Grand Cafe na drinka. Grand Cafe była miejscem spotkań artystów mieszkających w Oslo.

 
NORA Wkrótce nastanie wiosna (...). Tak, tak, cudownie jest żyć i być szczęśliwą!

Młodzi miłośnicy teatru ćwiczyli, ćwiczyli. Gdzie jest linia? Do tyłu proszę i od początku – słyszeli od reżyserek. Kiedy już atmosfera na próbie zaczynała być napięta, w sukurs przyszła dyrektor ze słodyczą... i zabrzmiała muzyka z przedstawienia. Nastrój się poprawił. Po próbie generalnej, gdzie ćwiczono w kostiumach, usłyszałam o aktorach: „Grali zjawiskowo". Onieśmielenie aktorów po wejściu na scenę przerodziło się w ogromną radość, że moment, kiedy można stanąć na scenie przed widzami w sztuce norweskiego dramaturga realizuje się.- Mam nadzieję, że naszą radość było widać w naszej grze, że osoby przyglądające się wszystkiemu odczuwały tę samą przyjemność jak my, występując – zauważa odtwórczyni roli Nory (Natalia Mirocha). Oklaski.- Łatwo się uczymy – mówią uśmiechnięci laureaci. Można odnieść wrażenie, że mimo ważkich wydarzeń na świecie zakrzowska szkoła żyje tylko tą galą, przygotowania do uroczystości trwają długo. Ale jest i inne oblicze gimnazjum, ta szkoła w tym samym czasie zajmuje się ważnymi społecznie tematami, jak wyzwania stojące przed młodymi w gminie Stryszów. Na co dzień poszerza horyzonty młodzieży, dba o rozwój osobowy wychowanków, daje wykształcenie, dzięki któremu uczniowie mogą się rozwinąć intelektualnie.

Ale, do gali. W środowe popołudnie 25 marca 2015 roku uroczystość jak zwykle rozpoczęła dyrektor Janina Paszta od powitania gości. Dla laureatów było to ciekawe doświadczenie. Pytanie, co z nim uczynią. Pozostaję z nadzieją, że wykorzystają je, by przyjrzeć się też prawdziwemu światu z bliska.

RS

 

Kontakt

Szkoła Podstawowa im. rtm. Witolda Pileckiego

Zakrzów 131

34-145 Stronie

tel./fax 33 879 74 87

e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

www.gimzakrzow.iap.pl

Scroll to top